RÓMAI KATOLIKUS PLÉBÁNIA SZÉKELYSZENTKIRÁLY

Gyulafehérvári Főegyházmegye

templom, a falu és az iskola ugyanannak a védőszentnek, Szent István királynak a nevét viseli. Ez azt jelzi, hogy a település és egyháza egy időben alakult. A plébánia történetét 1875-ben állította össze a fennmaradt feljegyzések és a hagyományok alapján Balogh Ferenc lelkész. A falu iskolájának 1450-es létezésére vonatkozó dokumentum valószínűsíti, hogy ugyanekkor már a templom is létezett. A középkori eredetet valószínűsíti a templom kelet–nyugati tájolása.

A falu népe a 17. század elején rövid időre protestáns hitre tér, de 1630 körül a falu már ismét katolikus. Az oroszhegyi plébánia1748-ban Szentkirálytól különválva önállósult, Fancsal viszont a mai napig Szentkirály filiája maradt. Egy 1848-as hiteles és hivatalos feljegyzés szerint Szentkirálynak 785 lakosa, Fancsalnak pedig 163 híve volt. 1882-ben Szentkirályon 900, Fancsalban 195 volt a hívek száma. A statisztikák az évek multával további szaporulatot mutatnak. 1989-ben, Szentkirályon 1095, Fancsalban 145, és a már ugyancsak oda tartozó Üknyéd tanyán 45 a hívek száma, ami összesen 1285 római katolikus hívőt jelent.

A részlegesen elpusztult régi templomot 1796-ban lebontották. Mai római katolikus temploma 1796 és 1799 között épült a régebbi fatemplom helyére, az építési dátum a késő barokk és klasszicista stíluselemeket hordozó épület kőtemplom tornyának nyugati falán olvasható. A templomot Szent István tiszteletére szentelték fel. A búcsújárás minden évben augusztus 20-án van.

A sekrestyében, a keleti falban esetleg másodlagosan elhelyezett késő gótikus és reneszánsz elemekkel díszített szentségtartófülke található. Alsó keretére rézsűs állású címerpajzs támaszkodik, rajta domborúan faragott kettős kereszt, a templom védőszentjének, Szent István királynak attribútuma. Ez a kőfaragvány a XV.-XVI: század fordulója táján készülhetett. A templomban egy gótikus 15. századi kő keresztelőmedencét is őriznek. Formája kehely alakú, nyolcszögű felső résszel és ennek megfelelő szárral, mely sarokprizmák közvetítésével támaszkodik a négyszögű talpra. Egyik lapján festett felszentelési kereszt nyoma látszik.

gyulafehérvári püspöki levéltárban a közelmúltban talált dokumentum tanúsága szerint Szentkirály iskolájának az alapítási éve 1450. A falu egykori helyén működő iskola magyar tannyelvű volt 2 tanerővel. A tanulók 7 osztályt végeztek és két tanteremben tanultak. A tanulók száma 1450-ben 76 volt.

A mai 6 tantermes iskolában az 1969/1970-től kezdődött el a tanítás. Azóta az iskola névadója a falu védőszentje Szent István király. 2005 januártól a Szentkirályon található irányító iskolához tartoznak a közeli falvak: Szenttamás, Fancsal, Ülke, Tibód iskolái és óvodái. Az intézményekben együttesen jelenleg 283 tanuló és 25 pedagógus dolgozik. Az iskola testvérkapcsolatot tart fenn KárászVékényGyőrzámoly és Csíkszentkirály iskoláival. Alapítványuk a Szent István Iskola Alapítvány

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 19
Heti: 61
Havi: 335
Össz.: 39 837

Látogatottság növelés
Oldal: Székelyszentkirály
RÓMAI KATOLIKUS PLÉBÁNIA SZÉKELYSZENTKIRÁLY - © 2008 - 2024 - rkpszentkiraly.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »